Potrava

Potravu pro kudlanky vybíráme podle druhu kudlanky a podle toho, jak je kudlanka velká. Kudlanky se dají krmit octomilkami, mouchami, šváby, cvrčky, moučnými červy.

Octomilky se skvěle hodí pro malé nymfy a malé druhy kudlanek. Navíc octomilky si každý může pěstovat sám doma. Návod na jejich chov naleznete tady. Octomilky jsou buď létavé nebo nelétavé. U nelétavých si můžeme vybrat mezi malým druhem Drosophila melanogaster a větším Drosophila hydei.

I mouchy si můžete vypěstovat doma. Stačí si v rybářství koupit červy, které se později zakuklí. Zhruba po týdnu až 14 dní se vylíhnou mouchy. Venku odchycené mouchy nedoporučuji. Nikdy totiž nemůžete vědět, kde předtím moucha seděla. Další možností je si zakoupit na burzách násady s bzučivkami. Ke krmení se dají použít i samotné červy.

Já používám šváby. Nejčastější jsou druhy Shelfordella tartara a Blaptica dubia. Shelfordella tartara je menší druh švábů, tudíž se více hodí pro menší kudlanky. Dospělé Blaptica dubia se hodí pro krmení dospělých kudlanek velkých druhů. Výhodou těchto dvou druhů je, že nelezou po skle a nehrozí, že by kudlanku pokousaly.

Cvrčky bych jako krmení nedoporučovala. Když totiž kudlanka cvrčka nesežere hned, roste riziko poranění. Navíc cvrčci mohou mít parazity, které kudlanku dokážou zabít. Proto po cvrčcích sahám jen v úplné nouzi.

Když už je velká nouze, bych místo cvrčků doporučila moučné červy. Ty jsou pro kudlanku bezpečné, ale nevyužívají se pro jejich nízkou nutriční hodnotu. 

Octomilky

Nejdůležitější potravou kudlanek jsou octomilky. Používají se u čerstvě vylíhlých nymf ale i pro dospělé kudlanky malých druhů. Nelétavé octomilky můžeme sehnat na teraristických burzách jako zhotovené násady s různými druhy. Nejčastějšími jsou malé octomilky Drosophila melanogaster a velké octomilky Drosophila hydei. A však ne vždy se na burzu dostaneme nebo na burze nejsou pokaždé k sehnání. Doporučuji tedy si dělat i domácí násady na octomilky. 

Odchov octomilek není vůbec složitý. Co je potřeba na jednu násadu octomilek? Stačí jakákoliv PET lahev, živný substrát, ubrousek, gumička a samozřejmě octomilky.

PET lahev nahoře seřízneme. Dno vyplníme živným substrátem. Receptů na tento substrát je na internetu mnoho. Na nejjednodušší recept jsou potřeba jen 3 ingredience - droždí, ovesné vločky a 100% pomerančový džus. Ovesné vločky nasypeme do PET lahve do výšky kolem 5 cm. Poté je smícháme s droždím (cca třetina kostky droždí), které nadrolíme na menší kousky, a zalijeme džusem. Pomerančového džusu asi takové množství, aby vločky nebyly suché. Tuto směs necháme odpočinout do druhého dne. Druhý den do nádoby vložíme papír, karton od vajíček nebo trubičku od toaletního papíru, aby měly octomilky kde lézt. Nakonec přidáme samotné octomilky a PET lahev zakryjeme ubrouskem, který zajistíme gumičkou. 

Vzhledem k tomu, že časem tyto násady mohou začít zapáchat a bydlím v bytě, musela jsem najít nepáchnoucí násadu. Začala jsem používat NEKTON Drosophila, který nesmrdí i když je násada rozjetá. Jeho použití je jednoduché, stačí smíchat s vlažnou vodou a naplnit do lahví. 

Švábi

Nejpoužívanější druhy švábů na krmení kudlanek jsou Shelfordella tartara a Blaptica dubia. Shelfordella tartara je menší druh švábů, tudíž se více hodí pro menší kudlanky. Dospělé Blaptica dubia se hodí pro krmení dospělých kudlanek velkých druhů. Výhodou těchto dvou druhů je, že nelezou po skle a nehrozí, že by kudlanku pokousaly. 

Pro udržení koupených švábů stačí přidávat do krabičky suchou potravu, ovoce a zeleninu jako zdroj vody. Suchou potravou se myslí například granule pro psy a kočky, ovesné vločky, různé druhy kvalitní mouky nebo strouhanka. U ovoce, zvláště u jablka, bych si dávala pozor na množství. Přemíra tohoto ovoce může způsobit, že jejich substrát zvlhne a později začne plesnivět.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky