Anatomie kudlanek 

Kudlanky, stejně jako ostatní skupiny hmyzu, mají tělo rozlišené na hlavu (caput), hruď (prothorax) a zadeček (abdomen).

Hlava

Hlava trojúhelníkového tvaru nese na vrcholu pár tykadel, jimiž vnímají pachy, a tři jednoduchá očka, tzv. ocelli. Ocelli jsou pomocná očka vnímající světlo a tmu. Na stranách hlavy dominují velké složené oči. Oči jsou pro kudlanky nejdůležitějším smyslem a tak není divu, že jsou dobře vyvinuté. Ačkoliv kudlanky nevidí barvy tak jako my, jejich zrak je velmi ostrý a stejně jako my vidí trojrozměrně. Ve spodní části hlavy nacházíme ústní ústrojí, které se skládá z horního a spodního pysku (labrum a labium), dvou kusadel (mandibuly) a dvou čelistí (maxily). Spodní pysk a čelisti nesou palpy, které mají funkci vnímání pachů a chutí. Pomocí kusadel kudlanky trhají potravu, kterou pak následně polykají.

Hruď

Hlava je volně připojena ke hrudi, respektive k první části hrudi neboli předohrudi (prothorax). Předohruď je velmi nápadně protažená a je k ní připojen první pár končetin, který je nápadně přizpůsoben pro lov a držení kořisti.

Druhou část hrudi tvoří středohruď (mesothorax). Ta nese druhý pár končetin a jeden pár křídel - krytky. Zadohruď (metathorax) je třetí částí hrudi a jsou k ní připojen třetí pár končetin a druhý pár křídel s bohatou žilnatinou. Na zadohrudi se nachází sluchový tympanální orgán, tzv. kyklopské ucho (cyclopean ear). Jedná se o nepárový orgán umístěný ve střední linii zadohrudi. Díky tomuto organu jsou kudlanky schopné slyšet zvuk a zvukové frekvenci 25-45 kHz.

Končetiny hmyzu se rozdělují do 5 částí na kyčel (trochanter), stehno (femur), lýtko (tibia), chodidlo (tarsus) a drápky. U kudlanek všechny končetiny ale nejsou stejné. První pár končetin je totiž přizpůsoben lovu a držení kořisti. Tu svírá mezi stehnem a lýtkem. Proto jsou tyto části velice otrněné. Navíc konec lýtka je protažen v ostrý dráp.

Aby mohly pevně svírat ulovenou kořist, mají tuto končetinu otrněnou, nejvíce pak stehno (femur) a lýtko (tibia). Pokud jsou končetiny v klidné poloze připomínají ruce sepnuté k modlitbě, proto také o nich v angličtině můžeme číst jako o praying mantis nebo u nás kudlanka nábožná. Druhou část hrudi tvoří středohruď (mesothorax). Ta nese druhý pár končetin a jeden pár křídel - krytky. Zadohruď (metathorax) je třetí částí hrudi a jsou k ní připojeny třetí pár končetin a křídel s bohatou žilnatinou. Na zadohrudi se nachází tympanální orgán, tzv. kyklopské ucho (cyclopean ear) sloužící k vnímání zvuků. Jedná se o nepárový orgánumístěný ve střední linii zadohrudi.

Zadeček

K zadohrudi se připojuje zadeček (abdomen), který je složen z článků. Každé pohlaví má různý počet článků, což je důležitý znak pro určování pohlaví (viz kapitola Určování pohlaví).

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky