Parasphendale agrionina

Parasphendale agrionina, anglicky budwig mantis, patří mezi oblíbené druhy kudlanek, které jsou vhodné i pro začátečníky. Tento větší druh kudlanek pochází z východní Afriky.

Čerstvě vylíhlé kudlanky (L1) mají černé zbarvení a připomínají mravence. Po druhém svleku (L2) mění barvu z černé na tmavě hnědou. Dospělci jsou hnědo-béžoví s tmavými fleky na nohou a těle. Dospělé samice dorůstají do velikosti 7 cm, samci pouze do 4 cm. 

Dospělé samice mají velmi krátká křídla, která jim končí v polovině abdomenu. U samce jsou křídla delší než abdomen. Od nymf L4 můžeme kudlanky rozeznat podle počtu článků. Samice má článků méně a poslední je velký a široký oproti samčímu. 

Chování

Parasphendale agrionina patří mezi agresivnější druhy kudlanek. Je aktivní lovec, loví jakmile spatří oběť. Když ji rozrušíme, staví se do výhružných póz, aby odstrašila případného predátora. Samečci této kudlanky se snadno vyděsí a odletí pryč.  

Bydlení

Stejně jako ostatní kudlanky potřebuje terárium, které je vysoké alespoň 3 krát a široké 2 krát než je dlouhé tělo kudlanky. To znamená, že u dospělého jedince by mělo být terárium nejméně 21 cm na výšku a 14 cm na šířku. Ideální teplota uvnitř terária je kolem 26°C, ale může se pohybovat v rozmezí 24°C až 30°C. V noci může být teplota o něco chladnější než před den, neměla by ovšem klesnout pod 18°C. V teráriu je nutné udržovat i vlhkost vzduchu okolo 60 %. Tento druh se nedoporučuje ke společnému chovu od nymf L4.

Potrava

Nejvhodnější potrava pro malé nymfy jsou octomilky Drosophila hydei. Větších nymfy krmíme malými šváby či mouchami a u dospělých můžeme dávat malé šváby Dubie. Rozhodně nedoporučuji krmit kudlanky cvrčky, a to kvůli parazitům, které cvrčci přenáší. Nesmíme zapomenout na rosení ubikace. Z kapiček vody kudlanky pijí.

Odchov

Když nám kudlanky dospějí, čekáme u samice zhruba 4 týdny a u samce 2, než je můžeme spářit. Ale je lepší se orientovat podle toho, zda samice vábí. Každá samička může začít vábit jindy. Před pářením samici pořádně nakrmíme a před připuštěním samce jí dáme do pacek ještě švába. Samce položíme za samici nebo přímo na ni. Páření může trvat i několik hodit. Samec většinou po páření odlétne.

Pár dní až týdnů po páření samice naklade ootéku. Ootéku inkubujeme při 27°C a 60-70% vlhkosti. Zhruba za měsíc by se měly vylíhnout malé černé nymfy. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky